Czy Nostradamus przewidział pandemię COVID-19 ?

Chociaż Nostradamus zmarł niemalże 500 lat temu, wielu z nas jest święcie przekonanych o tym, że francuski mistyk – człowiek, który zobaczył jutro – przewidział nadejście pandemii COVID-19.  
 
Michel de Nostre-Dame – znany jako Nostradamus – to XVI-wieczny medyk, filozof, mistyk, który przewidział np. podboje i upadki Napoleona, czy Hitlera. Często w swych proroczych wizjach wybiegał poza epokę, w której żył. Widywał w nich ogniste grzyby, upadek Wielkiego Słowianina, ekspansję Kalifatu Wielkiego Talibanu, czy rozpad Brytanii po narodzinach Mastina (Szkota, który ma przyczynić się do wielkich zmian w Europie). 
 
Nostradamus - Czy jasnowidz przewidział pandemię COVID-19
Nostradamus – Czy jasnowidz przewidział pandemię COVID-19 ?
 
Mistyk pisał – między innymi – czterowierszem grupowanym po sto centurii, a wszystko dzielił na persage, które numerował rzymskimi cyframi. Choć w obawie przed kościelnymi władzami w swoich dziełach posługiwał się wieloma językami, to określał w nich dość precyzyjnie miejsca i czas przepowiadanych wydarzeń. Z przepowiedni Nostradamusa można przykładowo wywnioskować w którym roku miałaby wybuchnąć III i IV wojna światowa, kiedy nastąpi kataklizm przychodzący z kosmosu, a nawet czas końca świata. 
 
Teraz, gdy setki tysięcy osób na całym świecie zostało zarażonych nowatorskim koronawirusem SARS-Cov-2, teoretycy konspiracyjni znów szukają wzmianek o tej klęsce w dziełach  Nostradamusa.
 
Nostradamus podzielił się z ludzkością swoimi przepowiedniami i wizjami przyszłości. Jest autorem tzw. Centurii, czyli zbioru rymowanych czterowierszy, które mają z dużą dokładnością opisywać przyszłość naszej planety. Czy jest w nich mowa także o COVID-19, czyli aktualnie rozprzestrzeniającej się chorobie wirusowej?
 
Zdaniem niektórych pasjonatów Nostradamusa, jasnowidz wspomniał o koronawirusie w czterowierszu, który wcześniej mylono z ostrzeżeniem o trzęsieniu ziemi. Choć autor wspomina w nim dżumę i ogień, to prawdziwe znaczenie przekazu pozostaje dość niejasne. 
 
Użytkownik Twittera, Twinkle Matthew napisał: 

„Wygląda na to, że Nostradamus rzeczywiście przewidział koronawirusa, jednak jego przekaz został źle zinterpretowany – jako prognoza trzęsienia ziemi. Próbowałem to powiązać z obecną epidemią, a moja interpretacja wygląda całkiem trafnie”.  

Następnie Matthew podzielił się publicznie swoją osobistą interpretacją tajemniczych słów Nostradamusa:
 
“Spadzisty park, wielkie nieszczęście,
Przez krainy Zachodu i Lombardii
Ogień na statku, zaraza i niewola;
Merkury w Strzelcu, zanik Saturna”
 
Oto, co mogą oznaczać poszczególne wiersze:
 
„Ziemie zachodnie i Lombardia” – Azja, Australia, Ameryka oraz Lombardia (Włochy).
„Ogień na statku” – Statki symbolizują handel i bogactwo, czerwony uważany jest za kolor ognia.
„Zaraza” – epidemia COVID-19
„Niewola” – blokady w miastach
„Mercury w Strzelcu”- 23 stycznia, 24 stycznia 2020 r.
 
W obliczu rzeczywistych wydarzeń, znaczenie powyżej zacytowanego czterowiersza mogło by być następujące: 
 
Wuhan zostało objęte kwarantanną w dniu 23 stycznia ze względu na zawieszenie ruchu lotniczego i kolejowego.
 
Kolejną przepowiednią epidemii COVID-19 jest 75. czterowiersz z III centurii: 
 
“Pau, Werona, Vincennes, Saragossa
Z dalekich mieczy ziemia będzie mokra od krwi.
Olbrzymia plaga dotrze do wielkiej skorupy,
Bliskie zbawienie, ale lekarstwo jest daleko”
 
Bezpośrednie nawiązanie do Włoch wydaje się jak najbardziej zasadne, bo to jeden z europejskich krajów, który ucierpiał najbardziej. Ma być ich jednak więcej.
 
„Montauban, Nîmes, Avignon i Béziers,
Plaga, grzmoty i grad po Marsie:
Mostu Paryskiego, ściany Lyonu, Montpellier,
Po sześciuset siedmiu trafiają trzy pary”
 
We Francji i Hiszpanii rzeczywiście odnotowuje się coraz więcej przypadków zarażenia groźnym wirusem. Co z tego wynika? Epidemia ma nie potrwać długo, ale będzie opłakana w skutkach zwłaszcza dla Europy – tłumaczą fani teorii spiskowych.
 
Według Briana Dunninga, znanego sceptyka i gospodarza podcastu Skeptoid, każdy, kto twierdzi, że zinterpretował niejasne fragmenty Nostradamusa, robi to z dużym dystansem. Można by bowiem wypełnić bibliotekę książkami zawierającymi przykładowe interpretacje dzieł jasnowidza – odnoszące się do różnych wydarzeń – oczywiście odszyfrowane i opublikowane po faktach! Zdaniem sceptyka, nikt jak dotąd nie wykorzystywał pism Nostradamusa do przewidywania przyszłego wydarzenia w konkretnych warunkach, które później się spełniły.

0 0 vote
Article Rating
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments