Paraliż senny? A może jednak spotkanie z nocną zmorą?


Spotkania z nocnymi zjawami nauka przypisuje efektom ubocznym paraliżu sennego. Czy zatem nocne zmory nie istnieją? Niekoniecznie!

Z przymrużeniem oka słuchamy, lub czytamy o mrożących krew w żyłach historiach osób, które nocami bywają nawiedzane przez demony, zjawy, bądź inne dziwne stworzenia. Na granicy pomiędzy snem, a jawą, przerażające istoty siadają na klatkach piersiowych swoich ofiar i nie pozwalają im się wybudzić. 


Zdaniem poszkodowanych, jest to bardzo męczące doświadczenie. Osoba taka widzi i słyszy nocną zjawę, która przy tym może np. śpiewać dziwne pieśni, jednocześnie swoim ciężarem przygniatając śpiącego do łózka, lub zaciskając szpony na jego szyi. Znajdująca się w półśnie ofiara chce się poruszyć, wybudzić z tego koszmaru, ale niestety nie może. Oddech robi się ciężki, a serce zaczyna walić coraz mocniej. Zimne poty zalewają czoło, a po przebudzeniu ofiarę nocnej zjawy ogarnia strach i przerażające uczucie chłodu. Czy to nie straszne?

Paraliż senny, czy nocna zmora?
Nocna Zmora – A może paraliż senny i halucynacje?
 Pomimo, iż w dawnych czasach osoby nawiedzane przez nocne zjawy były święcie przekonane o obiektywności i rzeczywistości tych zdarzeń, to już od wielu lat nauka przypisuje te zjawiska tak zwanemu paraliżowi sennemu i towarzyszącym mu halucynacjom, zarówno wizualnym, jak i dźwiękowym.


Czym jest paraliż senny?

Paraliż senny jest naturalnym stanem ludzkiego organizmu. Ma on miejsce wówczas, gdy nasz sen znajduje się w fazie REM – podczas której śnimy najintensywniej. Dzięki paraliżowi sennemu, gdy śpimy nie wykonujemy czynności o których akurat śnimy. Jest to całkiem naturalne zabezpieczenie przez zrobieniem sobie krzywdy, a gdy się budzimy, paraliż w naturalny sposób mija.

Paraliż senny, czy nocna zmora?
Paraliż senny, czy nocna zmora?Zdarza się jednak, że w niektórych momentach fazy REM nasz umysł się wybudza, lecz ciało za nim nie nadąża i pozostaje sparaliżowane. Wówczas nie możemy się ruszyć, oddychamy szybko i płytko, nie jesteśmy w stanie wydać z siebie żadnego dźwięku, wołać o pomoc. Paraliż senny na ogół nie jest groźny dla zdrowia. Zdaniem naukowców, w efekcie takiego stanu, pomiędzy snem, a jawą, mogą pojawiać się halucynacje.


Paraliż senny – To może być przerażające doświadczenie

Wyobraź sobie proszę, że w środku nocy budzisz się, ale nie możesz się poruszać. Bardzo się boisz, ale nic nie możesz zrobić! Nie jesteś nawet w stanie oddychać wystarczająco głośno, aby zaalarmować osobę obok ciebie. A wtedy zaczyna się Twój prawdziwy koszmar! Wyczuwasz przerażającą, mroczną obecność w pokoju, która obserwuje Cię jak nieruchomo leżysz i powoli zaczyna się do Ciebie zbliżać. Nic nie możesz zrobić. Nie możesz uciec. Nie możesz krzyczeć. Zjawa siada na Tobie i jeszcze bardziej utrudnia Ci oddychanie. Słyszysz jej głośny melodyjny śpiew, lub mroczny szept do ucha. Myślisz, że to już Twój koniec. Nagle z trudem udaje Ci się złapać powietrze i się wybudzasz z tego koszmaru. Rozglądasz się dookoła pełen przerażenia i nadal odczuwasz czyjąś obecność w pokoju. Trzęsiesz się powodu dziwnego uczucia zimna, boisz się zamknąć oczy, bo gdy to robisz, czujesz, jak paraliż wraca z powrotem do twojego ciała.


Ludowe wierzenia w męczące nas nocne zjawy – W Polsce mamy nocną Zmorę!

Wiara w nocne zjawy, które duszą nas we śnie, zakorzeniona jest głęboko nie tylko w naszej kulturze, ale spotyka się ją niemalże we wszystkich zakątkach świata. Nocne zjawy, które uwielbiają nas dręczyć gdy mamy zamiar się wyspać, mogą być nazywane na przeróżne sposoby. W Polsce jest to nocna Zmora.

Paraliż senny, czy nocna zmora?
Paraliż senny, czy nocna zmora?
 Etymologicznie słowo zmora / mara wywodzi się z Mary / Marzanny – demona zimy. Wedle panujących w naszym kraju wierzeń ludowych może to być zarówno duch (osoby żywej, lub zmarłej), takiej jak grzeszna kobieta, osoba skrzywdzona, lub zmarła bez spowiedzi.


Kto za życia może być nocną zmorą? Istnieje kilka okoliczności, które wedle ludowych polskich wierzeń mogą sprawić, że zmorą staje się żyjący człowiek. Do okoliczności sprawiających, że dana osoba staje się zmorą, należą:

  • bycie siódmą córką; 
  • niewłaściwe wymawianie imienia przez księdza podczas chrztu; 
  • posiadanie wielobarwnych oczu, lub brwi; 
  • niewłaściwie wypowiadanie modlitw.Zmora potrafi przybierać postacie zwierząt i przedmiotów, takich jak koty, żaby, przędza, słoma lub jabłka i wyczerpywać nocą siły życiowe ze swoich ofiar, którymi mogą być nie tylko ludzie, ale również zwierzęta.


Zmora może się przedostać do każdego pomieszczenia. Żywi się krwią, nie tylko ludzką. Przeważnie siada na klatce piersiowej śpiącej osoby, dociska piersi kolanami i powoduje uderzenie krwi do głowy, pozbawiając swoją ofiarę tchu. Wypija wypływającą nosem krew, lub  nacina zębami żyłkę na skroni, lub szyi i stamtąd ją wysysa. Bywa, że zostawia ślady od pazurów na klatce piersiowej swojej ofiary. W efekcie nocnych tortur ofiara zmory traci siły, które za dnia z powrotem odzyskuje w naturalny sposób. Zdarza się to rzadko, lecz powiada się, że mocno wygłodzona zmora potrafi pozbawić życia swoją ofiarę.


Różne czasy i kultury, a podobne doświadczenia w paraliżu sennym! Czy to zbieg okoliczności?

Co ciekawe, w różnych czasach i kulturach przykre doświadczenia z nocnymi zjawami były opisywane, lub przedstawiane w dziełach sztuki w bardzo podobny sposób. Dlaczego, pomimo odmiennej sytuacji kulturowej, zupełnie innych realiów życiowych, okoliczności społecznych, osoby doświadczające halucynacji podczas paraliżu sennego, miewali zawsze niemalże identyczne doznania?  Każdy z nawiedzanych widział mroczną postać, która siadała na jego klatce piersiowej i głośno intonowała, lub szeptała pieśni, przyciskając ofiarę swoim ciężarem. 

 

Polecane lektury

Ciemna strona marzeń sennych

Autor: Andrzej Wnuk
Wydawca: Ridero IT Solution
Format: mobi, epub – Sprawdź dostępność w sklepie

Ciemna strona marzeń sennych - Książka
Ciemna strona marzeń sennych

Koszmary i paraliż senny to zdecydowanie ciemna strona marzeń sennych. Zawarte w tym poradniku informacje pomogą czytelnikowi zrozumieć istotę tych zaburzeń snu, a liczne wskazówki oraz ćwiczenia wykorzystujące techniki relaksacji, elementy terapii poznawczo-behawioralnej oraz pracę ze świadomym snem, umożliwią skuteczną walkę z tymi przykrymi doświadczeniami i zapewnią zdrowy i spokojny sen.

Wymiary snów – Istota, funkcje i znaczenie marzeń sennych

Autor: Vedfelt Ole
Wydawnictwo: Eneteia – Dostępność: sprawdź dostępność w sklepie

Wymiary snów

Autor książki integruje podejście humanistyczne i przyrodnicze w interpretacji marzeń sennych. Omawia teorie wybitnych psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów :Freuda, Junga, Bossa, Halla, Perlsa, Mindella poraz inne koncepcje rozumienia snów. W podsumowaniu książki Vedfelt przedstawia własną wielowymiarową teorię marzeń sennych, stanowiącą pomost między przyrodniczą i humanistyczną wizją człowieka.

Zaburzenia oddychania podczas snu w praktyce

Rok wydania: 2019; Ilość stron: 222; Wydawnictwo: PZWL; Dostępność: sprawdź dostępność w sklepie

Zaburzenia oddychania podczas snu

Oddychanie tylko w niewielkim zakresie podlega ludzkiej woli. Zazwyczaj na co dzień nie uświadamiamy sobie jego mechanizmów kontroli. Podczas snu kontrola kory mózgowej nad oddychaniem ustaje, a dominują złożone automatyzmy neurohormonalne. Poznawanie tych zależności pozwala na systematyzowanie zjawisk patologicznych i umożliwia poszukiwanie dla nich odpowiedniej terapii. Praktycznym celem leczenia zaburzeń oddychania podczas snu jest poprawa aktywności dziennej osób, u których je ujawniono i profilaktyka późniejszych następstw tych zaburzeń.

Sen – Perspektywa multidyscyplinarna

Rok wydania: 2019; Ilość stron: 358; Dostępność: sprawdź dostępność w sklepie

SEN – Perspektywa multidyscyplinarna

W ostatnich latach sen zaczął cieszyć się zainteresowaniem wielu dyscyplin. Wydaje się, że istotnie mamy do czynienia z eksplozją zainteresowania, jeżeli za kryterium przyjąć liczbę książek, które zostały opublikowane w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Mamy więc – na przykład – książki z dziedziny antropologii, socjologii oraz popularnonaukowe.

Nauka dopiero zaczyna poznawać niektóre fakty na temat snu

W sumie, w świetle nauki wciąż nadal bardzo mało wiemy o śnie i o samym śnieniu. Ostatnie odkrycia naukowców dają sporo do myślenia i uświadamiają nas jedynie o dotychczasowych niedoborach wiedzy w tej dziedzinie. Niesamowite wyniki najnowszych badań nad snem ujawniły, że gdy śpimy, to nasz mózg przechodzi dosłowne pranie i dlatego gdy się wysypiamy, to czujemy się jak nowo narodzeni. Kolejną ciekawostką jest badanie nad samą naturą snów, przeprowadzone przez bostońskich naukowców. Cóż takiego odkryli? Trzymaj się mocno, bo może zabrzmieć to niewiarygodnie, ale wygląda na to, że nasze sny są prawdziwe! Zdaniem badaczy, to co śnimy naprawdę się wydarza, ale nie w naszym wymiarze. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

0 0 vote
Article Rating
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments