Niektóre osoby rodzą się z długimi ogonami! Zobacz ich piękne ogony!


Dlaczego niektórzy ludzie rodzą się z długimi ogonami?

Zdaniem współczesnej medycyny ludzki ogon szczątkowy jest bardzo rzadką wrodzoną deformacją. Co jakiś czas przychodzi na świat człowiek z takim dziwnym ogonem. Od 1884 r. oficjalnie odnotowano ponad 20 tego typu przypadków, choć nie oznacza to, że nie zdarzają się one częściej.Ludzki ogon - Co to takiego?
Czemu niektórzy ludzie mają takie ogony?Narząd szczątkowy, rudyment (łac. rudimentum) – to taki, którego budowa jest znacznie uproszczona w porównaniu do ich odpowiedników u innych organizmów, zwłaszcza u przodków danego gatunku. Uwstecznienie budowy tych narządów następuje wskutek zatracenia ich pierwotnej funkcji. Ogon szczątkowy to świetny przykład takiego narządu u człowieka.


Czemu niektórzy ludzie rodzą się z ogonami?

W ludzkim zarodku znajdują się tymczasowe struktury przypominające ogony. Ogony te rozwijają się około piątego, lub szóstego tygodnia ciąży i składają się z około 10 do 12 kręgów.


Większość ludzi nie rodzi się z ogonem, gdyż około ósmego tygodnia ciąży wchłania się w on w ciało  tworząc kość ogonową. Czasami jednak ogon pozostaje z powodu wady rozwojowej płodu. W przypadku „prawdziwego” szczątkowego ogona dokładna przyczyna tej wady nie jest znana.

Noworodek z ogonem
Noworodek ze szczątkowym ogonemLudzkie ogony szczątkowe składają się z tkanki tłuszczowej i łącznej, naczyń krwionośnych oraz nerwów. Są pokryte skórą, podobnie jak palce u rąk. W ludzkich ogonach nie występują jednak  tkanka kostna, ani chrząstki.

Noworodek z ogonem
Noworodek z ogonemHistoria 18-latka, który postanowił pozbyć się swojego ogona

Hindus, którego tożsamość nie została ujawniona, trafił na stół operacyjny z powodu 18 centymetrowego ogona! Ogon został z powodzeniem usunięty przez zespół doświadczonych chirurgów ze specjalistycznego szpitala w Nagpur. Pacjent ma się dobrze po zabiegu!

18 centymetrowy ogon usunięty 18-letniemu Hindusowi
18 centymetrowy ogon usunięty 18-letniemu HindusowiCzemu przez 18 lat rodzice operowanego pacjenta nie podjęli decyzji o pozbyciu się wrodzonej wady? Otóż, odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w ludowych wierzeniach niektórych mieszkańców Indii. Zarówno rodzina, jak i sąsiedzi chłopca z ogonem byli święcie przekonani, iż ogona nie wolno obcinać, gdyż jego posiadacz jest wcieleniem bóstwa Hanumana!


Zdaniem lekarzy,  którzy operowali chłopaka, 18 centymetrowy ogon jest absolutnym rekordem w swojej dziedzinie. Ostatni zarejestrowany najdłuższy ogon szczątkowy miał 17.78 centymetra długości. Jak tłumaczą medycy, ogony szczątkowe u ludzi powodują poważne problemy zdrowotne, np.  brak kontroli nad oddawaniem moczu, a nawet utratę władzy w nogach. Z tego powodu zazwyczaj wycina się je wkrótce po narodzinach dziecka.


Nie wszyscy pozbywają się ogonów! 

Nie wszyscy posiadacze ogonów decydują się na ich usunięcie. Niektóre osoby są nie tylko bardzo dumne z własnego ogona, ale bywają uznawane przez społeczeństwo za bardzo wyjątkowych ludzi.  Taki jest właśnie przypadek obecnie 13-letniego chłopca, Sohail Shah, który urodził się z długim ogonem. 

Ludzki ogon - tym razem z włosów
Ludzki ogon – tym razem z włosów

Choć nie jest to ogon szczątkowy, gdyż składa się wyłącznie z włosów, to 13-latek jest z jego powodu czczony jak bóstwo i nieustannie proszony o błogosławieństwo! 

Inny 13-letni posiadacz prawdziwego ogona szczątkowego, Arshid Ali Khan, zaczyna rozważać jego usunięcie, choć przez tą rzadką przypadłość cała wioska czci chłopca jak prawdziwego boga!

Arshid i jego cudowny ogon

Z powodu jego przypadłości, rodzice Arshida musieli przekształcić własną przestrzeń mieszkalną w istną świątynie, do której przybywają czciciele chłopaka, gdyż są święcie przekonani, że 13 latek jest wcieleniem bóstwa Hanumana!

Świątynia w domu Arshida
Świątynia w domu Arshida


0 0 vote
Article Rating
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments