Wąchanie bąków może chronić przed chorobami i odmładzać organizm!

Czy wąchanie „bąków” może zapobiegać ciężkim chorobom? Naukowcy postanowili to sprawdzić!

Zapewne wielu z Was ten artykuł rozśmieszy do łez, a u innych wywoła wstręt. Wydawać się to może całkiem głupie i wyssane z palca, ale tak – to prawda! Wąchanie gazów będących produktem ubocznym ludzkiej przemiany materii może dobroczynnie wpływać na nasze zdrowie!

Wąchanie bąków jest zdrowe
Naukowcy postanowili sprawdzić wpływ wąchania bąków na zdrowie. Odważysz się je wąchać?

Najnowsze badania naukowe jednoznacznie wykazują, że siarkowodór – jeden z głównych składników cuchnącego gazu, a konkretnie ten, który nadaje mu przykrą woń „zgniłego jajka” – może nas chronić – między innymi – przed chorobami serca i nerek! 

Może wydawać się to dość ohydne, ale w dziejach historii w wielu kulturach miała i nadal ma miejsce rzekomo logicznie nieuzasadniona fascynacja zapachem gazów produkowanych w ludzkich jelitach. Być może pasjonaci wąchania bąków zwyczajnie mieli dobry instynkt. 

Wąchanie bąków - Czy zdrowe?
W wielu kulturach ludzie pasjonowali się wąchaniem bąków i nadal to robią!

Badania naukowe z 2014 r. potwierdzają dobroczynne skutki regularnego wąchania siarkowodoru!

Badania naukowe przeprowadzone w 2014 r. z udziałem naukowców z Uniwersytetu w Exeter – Wielka Brytania oraz Uniwersytetu w Teksasie, potwierdzają że częste wąchanie siarkowodoru może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Wyniki eksperymentu opublikowano na łamach prestiżowego periodyku Medicinal Chemistry Communications. 


Jak powszechnie wiadomo, mitochondria to organelle komórkowe odgrywające główną rolę w wytwarzaniu ATP, który jest następnie wykorzystywany we wszelkich funkcjach komórkowych, od metabolizmu, do ruchu komórkowego. W badaniach nad wpływem siarkowodoru na nasze zdrowie, wzięto pod uwagę fakt, że mitochondria, które tak naprawdę pełnią funkcję prawdziwych „elektrowni” w komórkach naszego organizmu, mogą czerpać z tego gazu niemałe korzyści.  


W trakcie eksperymentów naukowcy zauważyli, że gdy komórki ludzkich naczyń krwionośnych doświadczają uszkodzeń, lub stresu związanego z pewnymi okolicznościami, wówczas – aby się  chronić i regenerować – zaczynają wytwarzać siarkowodór. Wykorzystują w tym celu dostępne im enzymy.  


Jak się okazuje, siarkowodór umożliwia komórce sprawniejsze radzenie sobie ze stresem oksydacyjnym, który w ostateczności może przejść w stan zapalny zabijając ją. W trudnych okolicznościach, mitochondria nie są w stanie wytwarzać wystarczającej ilości siarkowodoru, umożliwiającej im nadążanie w naprawianiu uszkodzeń.  

Syntetyczny związek chemiczny AP39 to eliksir dla zdrowia komórek!

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy poddanie komórek działaniu syntetycznego siarkowodoru może wspomagać je w walce ze stresem oksydacyjnym i wynikającymi z niego uszkodzeniami. Stworzyli w tym celu związek o nazwie AP39, który idealnie naśladuje naturalny siarkowodór obecny w ludzkich „bąkach”, a następnie poddali jego działaniu komórki w naczyniach krwionośnych. 

Wąchanie bąków - Czy zdrowe?
Wąchanie bąków – Dla niektórych ohyda, dla innych czysta przyjemność!W efekcie badań okazało się, że 80 procent komórek wspomaganych przez syntetyczny siarkowodór przeżyło ciężki stres oksydacyjny. Ale to nie wszystko! W tym samym roku naukowcy odkryli również, że AP39 chroni mitochondria przed uszkodzeniami spowodowanymi stanem zapalnym. Jest raczej pewne to, że bez wparcia syntetycznego siarkowodoru komórki nie byłyby w stanie przetrwać tej kondycji.  

Naukowo potwierdzony wpływ siarkowodoru na zdrowie

Pomimo, iż badania z wykorzystaniem związku AP39 przeprowadzono do tej pory wyłącznie na zwierzętach, to naukowcy podejrzewają, że wyniki dotyczą także ludzi. Wszelkie badania naukowe z udziałem ludzi są bardzo kosztowne i prawdopodobnie nie znalazł się żaden sponsor zainteresowany udowodnieniem korzyści zdrowotnych wynikających z wąchania ludzkich gazów. 

Niższe ciśnienie krwi

Wyniki badań przeprowadzonych w 2015 r. potwierdzają, że syntetyczny siarkowodór może skutecznie zmniejszać sztywność ścian naczyń krwionośnych, co sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi.

Leczenie zawału serca i mniejsze ryzyko udaru

Badania z 2015 r. jednoznacznie wykazują skuteczność syntetycznego siarkowodoru w ochronie mózgu przed uszkodzeniami wynikającymi z zawału serca. Badanie naukowe z 2018 r. sugeruje, że syntetyczny siarkowodór AP39 może znacznie poszerzać naczynia krwionośne. Poszerzone naczynia krwionośne oznaczają bardziej wydajne krążenie, co może wspomagać leczenie zawału serca i ograniczać ryzyko udaru. 

Leczenie uszkodzeń nerek

Wyniki eksperymentu przeprowadzonego w 2016 r. potwierdzają, że AP39 może skutecznie leczyć nerki uszkodzone stanem zapalnym.

Spowolnienie starzenia się organizmu

Badanie z 2018 r. sugeruje, że AP39 może skutecznie chronić struktury komórkowe przed naturalnymi procesami degeneracyjnymi, opóźniając tym samym starzenie się organizmu.

0 0 vote
Article Rating
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments