Trujące paragony fiskalne w sklepach – To przez nie tak często chorujemy na raka?

PARAGONY FISKALNE SĄ RAKOTWÓRCZE

TOKSYCZNY BISFENOL-A W PARAGONACH

Paragony fiskalne stosowane są w handlu od około 100 lat. Wtedy po raz pierwszy pojawiły się w sklepach. Wracamy z nimi do domu z każdych zakupów, a obowiązek wręczenia go nam spoczywa na każdym sprzedawcy.

Paragony fiskalne trujące
Kasjerki w czasach PRL

O obecności rakotwórczych substancji w powszechnie stosowanych w handlu wydrukach termicznych mówi się od kilku ładnych lat. Hiszpańscy naukowcy przeanalizowali ponad 100 tysięcy rozmaitych wydruków termicznych, w tym paragonów i biletów. W 90 procentach z nich stwierdzili obecność rakotwórczej substancji – bisfenol A. Stosuje się go w przemyśle optycznym i samochodowym do produkcji sprzętu elektronicznego, szyb, urządzeń medycznych i opakowań na żywność. Ponadto jest on obecny w paragonach w bardzo dużych stężeniach.

W związku z zawartością toksycznych substancji, paragony fiskalne mogą powodować raka. Najbardziej narażone na kontakt z rakotwórczymi substancjami na paragonach, które zdaniem badaczy przenikają przez skórę, są nie tylko kasjerki i kasjerzy, ale również klienci sklepów – którzy są prawnie zobowiązani do zachowania dowodu zakupu. Dane dotyczące realnego zagrożenia dla zdrowia przedstawili związkowcy NSZZ “Solidarność” i eksperci, na podstawie badań paragonów z 8 działających w Polsce sieci handlowych.Trujące paragony


Związkowcy zauważają, że w Polsce narażenie milionów pracowników handlu, na ciągły kontakt z rakotwórczym bisfenolem A jest wyjątkowo wysokie. Sklepowa kasjerka podczas 8 godzin pracy ma bezpośredni kontakt z setkami paragonów fiskalnych. Przenikalność bisfenolu-A przez skórę wynosi 46 procent, a więc jest bardzo wysoka i niebezpieczna dla zdrowia. W ciągu 8 godzinnego dnia pracy przy kasie, do ciała kasjerek przedostają się ogromne ilości rakotwórczej substancji, która prędzej, czy później da o sobie znać!

W badaniu zleconym przez Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność przeanalizowano pod kątem zawartości bisfenolu A paragony z popularnych sieci handlowych, takich jak: Jysk, Pepco, Auchan, Kaufland, Castorama, Biedronka, Amazon i Rossmann.  Tylko jedna sieć sklepów z wymienionych tutaj marek drukowała paragony pozbawione bisfenolu-A!

POLSCY NAUKOWCY OSTRZEGAJĄ PRZED PARAGONAMI FISKALNYMI!

Jaką mamy pewność, że bisfenol-A powoduje raka u ludzi? Otóż przeprowadzono w tym kierunku wiele badań naukowych, które jednoznacznie to potwierdzają. 

Z dokumentu naukowego autorstwa Aleksandra Konieczna, Aleksandra Rutkowska, Dominik Rachoń – Uniwersytet Gdański (2015), wynika, iż bisfenol-A (BPA) działa jako agonista lub antagonista w interakcji z receptorami estrogenowymi poprzez estrogenowe szlaki sygnalizacyjne, w związku z czym substancja ta odgrywa bardzo istotną rolę w patogenezie zaburzeń hormonalnych u ludzi, w tym gównie w zaburzeniach płodności, w przedwczesnym dojrzewaniu, w przypadku niektórych nowotworów hormonozależnych, takich jak rak piersi oraz rak prostaty, a także w przypadku schorzeń metabolicznych, włączając w to również zespół wielotorbielowatych jajników

Dr. Aleksandra Rutkowska
Dr. Aleksandra Rutkowska – współautorka badań nad szkodliwością Bisfenolu-A

W oryginalnym artykule, na podstawie którego sporządziłem ten krótki post, umieściłem dokładne informacje o badaniach przeprowadzonych pod kątem szkodliwości bisfenolu-A. Dodatkowo uzupełniłem wszelkie znajdujące się w nim informacje o jej źródła, podając również odnośniki do badań naukowych. 

Jeśli temat trujących paragonów Cię zaintrygował, proszę o dalsze udostępnianie tego posta. Ta informacja jest ważna, ponieważ nieznajomość zagrożeń, zarówno ze strony pracowników wielkich korporacji, jak konsumentów, prowadzić może do bardzo przykrych sytuacji i dramatycznych konsekwencji.  
0 0 vote
Article Rating
Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments